Narodowe czytanie „Wesela”.

W sobotę 9 września uczniowie naszej szkoły, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej 202 w Łodzi oraz innymi chętnymi gośćmi mieli zaszczyt uczestniczyć w V edycji Narodowego Czytania.

W tym roku mieliśmy okazję do wspólnego zapoznania się z “Weselem” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11 :00 w Bibliotece Gminnej w Łodzi. Przygotowane kostiumy, grana na żywo muzyka, poczęstunek oraz zaangażowanie czytających sprawiły,że czytanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze. Dzięki temu nikt nie miał większych problemów z odczytaniem swojego fragmentu tekstu. Był to czas spędzony miło, ale zarazem pożyteczne, pozwolił on bowiem jednym – zapoznać się, a drugim – przypomnieć ponadczasowe dzieło jakim jest “Wesele”.

 Zuzia Słomkowska

 

Niedawno uczestniczyłem w Narodowym Czytaniu, które odbyło się 9 września 2017r. Organizowała je Gminna Biblioteka Publiczna w Nowosolnej. Czytaliśmy dwa akty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Kilka dni przed tym wydarzeniem, pani Natalia Jagiełło rozdzieliła teksty. Mnie przypadła rola Dziennikarza. Kiedy przybyliśmy na miejsce, zostaliśmy ciepło przywitani przez pracowników biblioteki. Potem ustawiliśmy krąg z krzeseł i zaczęliśmy czytać. Sala, w której czytaliśmy książkę była pięknie udekorowana. Gdy zobaczyłem dekoracje, wyobraziłem sobie, jakbym naprawdę uczestniczył w tamtych wydarzeniach z „Wesela”. Atmosfera była cudowna. Muzyka, którą grała pani Justyna Popławska podczas czytania, dawała wspaniały nastrój. W czasie przerwy, panie z biblioteki zaprosiły nas na poczęstunek. Po chwili odpoczynku dokończyliśmy czytać akt drugi. Kiedy nadszedł koniec naszego spotkania, każdy z nas wpisał się do księgi i udał się do domu. Sama książka przypadła mi do gustu, mimo trudnych wyrazów łatwo się ją czytało. Chciałbym, żeby takie spotkania odbywały się częściej. Dzięki nim można się integrować i przyjrzeć się bliżej dawnym czasom.

 Kamil Polus