Przygotowania do wyjazdu do Rumunii.

Uczniowie naszej szkoły od początku roku szkolnego realizując projekt „Let`s Enjoy Dialoguing” przygotowują się do wyjazdu do Rumunii. Wizyta partnerska odbędzie w połowie października się w ramach programu Erasmus+.

Przygotowania do wyjazdu obejmują między innymi: przygotowanie przez uczniów autoprezentacji, prezentacji o naszej okolicy i regionie oraz przybliżenie naszym partnerom postaci znakomitych Polaków. Wspólnie wybraliśmy Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Marię Curie – Skłodowską oraz Fryderyka Chopina.

Chcemy zaskoczyć naszych gospodarzy i zaśpiewamy również piosenkę w języku rumuńskim.

Postanowiliśmy, że przed wyjazdem dowiemy się jak najwięcej o samej Rumunii. W trakcie spotkań kulturowych dzielimy się wiedzą o tym kraju, a podstawowe zwroty po rumuńsku z pewnością będą pomocne w czasie wyjazdu.

-Dzień dobry – Buna dimineata

-Do widzenia – La revedere* (la rewedere)

-Smacznego – Pofte buna!

-Proszę – Vă rog (we rog)

-Dziękuję – Mulţumesc (mulcumesk), bądź mersi

-Przepraszam – Îmi pare rău (ymi pare ru), bądź pardon (pardon)

-Tak – Da

-Nie – Nu

 

*Przy zwrotach problematycznych w nawiasach umieszczona została wymowa.

Zuzanna Słomkowska kl. IIIA
Dominika Gola koordynator projektu