Wyjazd grupy projektowej do Włoch

Kolejny wyjazd z projektu „Let’s Enjoy Dialoguing” odbył się w dniach 17-25.02.2018r. do Włoch, a dokładnie do miejscowości Gravina In Puglia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przygotowania legendy związanej z naszym krajem, gry planszowej, prezentacji o Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym oraz o nas samych. Pierwsze spotkania odbyły się w czasie ferii i były to prawdziwe burze mózgów. Próbę generalną zrobiliśmy dla wszystkich uczniów i udało nam się w ciekawy sposób zaprezentować legendę o Smoku Wawelskim.
Nadszedł dzień wyjazdu. Spotkaliśmy się w nocy z piątku na sobotę i wyruszyliśmy na lotnisko do Warszawy. Podróż minęła nam w mgnieniu oka. Pierwszy weekend spędziliśmy z rodzinami, które nas gościły. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, np.,że Włosi jedzą bardzo słodkie śniadania – we wszystkim mogliśmy znaleźć nutellę, nawet w kawie. Mogliśmy spróbować też prawdziwej włoskiej pizzy oraz różnych makaronów.
Od poniedziałku do piątku byliśmy cały czas zajęci. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne przywitanie wszystkich gości oraz poznanie pozostałych uczestników projektu, czyli uczniów z państw takich jak: Włochy, Hiszpania, Rumunia i Litwa. Później wszyscy poszliśmy na spacer po Gravinie. We wtorek pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Bari,  gdzie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta i wybraliśmy się do teatru na operę „Trubadur”.  W środę prezentowaliśmy naszą legendę przed pełną widownią oraz mieliśmy okazję pograć w siatkówkę, koszykówkę i pobyć na lekcjach. Następnego dnia przyszedł czas na prezentację naszych gier planszowych . Tego dnia wybraliśmy się również do Matery, w której zagraliśmy w grę miejską. Bawiliśmy się w detektywów i szukaliśmy zabójców księcia, równocześnie poznając historię i zabytki miasta. W piątek odbyła się ceremonia zakończenia kolejnego spotkania projektowego. Dekorowaliśmy nasze notesy, do których każdy uczestnik mógł napisać coś od siebie. Było to bardzo miłe. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej zabawie, gdzie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Każdego dnia, który spędziliśmy w szkole byliśmy częstowani przez uczniów tej szkoły różnymi pysznościami. Ostatnim punktem wyjazdu był Rzym. Mimo deszczu udało nam się zobaczyć całe miasto i zabytki takie jak: Koloseum, fontanna Di Trevi, Bazylikę Św. Piotra, plac Watykański, Panteon i wiele, wiele innych miejsc. 
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i możliwości jakie nam dał. Wiemy, że był to tydzień pełen wrażeń, którego nigdy nie zapomnimy.
Martyna, Karolina, Krzysiek i  Mateusz