I miejsce Agaty Lesiak i Martyny Stempień na XVII Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych!!!

26 kwietnia 2018 roku nasze koleżanki uczestniczyły w uroczystej gali podsumowującej XVII Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych. Odbyła się ona w Teatrze Muzycznym. Jest to największa impreza czytelnicza adresowana do uczniów wszystkich typów szkół. Organizowana jest ona przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, objęta patronatem Prezydent Miasta Łodzi. Tegoroczna edycja festiwalu zatytułowana była „Pokochaj czytanie – Oto człowiek o złotym sercu”. Zadaniem uczestników, w kategorii szkół gimnazjalnych, było nagranie słuchowiska z uwzględnieniem ulubionej pozytywnej postaci historycznej.
Z naszego gimnazjum do etapu łódzkiego zakwalifikowały się prace uczennic z klas: II b oraz III b. Inspiracją do nagrania słuchowiska, które zdobyło najwyższe laury, był fragment powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Pan Wołodyjowski”. Na uroczystość oprócz finalistów i uczestników konkursu, ze wszystkich typów szkół, przybyli przedstawiciele władz samorządowych i naukowych Łodzi. Nasze koleżanki po odebraniu nagrody za I miejsce, w kategorii szkół gimnazjalnych, zostały poproszone o uzasadnienie wyboru bohatera, czyli „człowieka o złotym sercu’’.
Oto fragmenty ich wypowiedzi:
Agata Lesiak:
„Pierwszym wyzwaniem, z jakim musiałyśmy się zmierzyć, podczas tworzenia pracy na konkurs było dobranie odpowiedniej literatury. Nie było to jednak takie proste,
ponieważ jesteśmy w klasie drugiej i miałyśmy dopiero spotkać się z klasykiem literatury. Szybko jednak zorientowałyśmy się, że tego typu utwory pełnią określoną rolę – szczególnie patrząc na Henryka Sienkiewicza – dlatego miałyśmy do wyboru kilku bohaterów.”
Martyna Stempień:
„Długo zastanawiałyśmy się, co oznacza formuła „Oto człowiek o złotym sercu”,
i tu pomocna była współpraca z panią od języka polskiego, która ukierunkowała,
a przede wszystkim podpowiedziała w jakim okresie powstawały powieści historyczne.
I już wtedy wiedziałyśmy jakiego bohatera szukamy, głównie takiego, który jest oddany Ojczyźnie i swoim przyjaciołom – współbraciom. To właśnie Pan Wołodyjowski.”
Koleżanki zaznaczyły w swojej wypowiedzi, że nagranie słuchowiska to nie jest prosta sprawa. To mozolna praca nad interpretacją tekstu, dykcją, synchronizacją, słownymi łamańcami, obróbką tekstu we właściwym programie. Ostatnim etapem jest muzyka, poprzez którą należy podkreślić nastrój słuchowiska. Wreszcie udało się! Wystąpienie Agaty i Martyny nagrodzone zostało wielkimi brawami.
Cieszymy się, że po raz kolejny przedstawiciele naszej szkoły są finalistami tej prestiżowej imprezy czytelniczej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zaszczycimy swoją obecnością Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych.

Uczestnicy konkursu