Postawa Fair Play i medale młodzieży z Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym

28 września na stadionie „Omega” w Kleszczowie odbyły się zawody Ligi Zrzeszenia LZS województwa Łódzkiego dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Lekkiej Atletyce. Jak każdego roku udział w nich wzięli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym. Reprezentacja niezbyt liczna (tylko 10 zawodników), lecz jakościowo nie do przecenienia. Nasz udział pozostanie na długo w pamięci organizatorów oraz uczestników z innych szkół i klubów, przede wszystkim jako wzór poszanowania przeciwników i stosowania reguły czystej sportowej rywalizacji w zgodzie z ideą Fair Play.

W pierwszym biegu na 300 metrów startowała nasza reprezentantka Zuzanna Grzelak i zajęła 3 miejsce, następnie rozgrywany był drugi wyścig na tym samym dystansie. O kolejności decydowały czasy poszczególnych zawodników. Po zakończonych biegach miało miejsce wręczenie medali i dyplomów dla trzech najlepszych zawodniczek. Spiker wyczytywał nazwiska od trzeciego do pierwszego miejsca. Jakież było zdumienie Zuzy, gdy na drugim miejscu umieścił właśnie naszą reprezentantkę!  Uczennica podczas dekoracji sama zwróciła uwagą dekorującemu, iż nastąpił błąd, i ku zdumieniu oficjeli oddała swój medal!!! Okazało się, że sędziowie źle zapisali czasy zawodniczek i gdyby nie uczciwość Zuzanny Grzelak nikt by się nie zorientował, że został popełniony błąd. Swoją postawą Zuzia zdobyła uznanie i wzbudziła podziw u rywalek, trenerów, organizatorów i władz LZS, którzy przyznali naszej uczennicy pamiątkowy dyplom za zajęcie 1 miejsca w kategorii FAIR PLAY wręczony przy ogromnym aplauzie na zakończenie rywalizacji. Komentujący zawody spiker otwarcie przyznał, że z takim zachowaniem spotkał się po raz pierwszy w swojej długiej pracy. Postawa uczennicy wygaszanego Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym jest godna naśladowania, ale to nie przypadek, gdyż do naszego gimnazjum chodzą niezwykli uczniowie i to oni zostają absolwentami tej wyjątkowej placówki.

Także inni gimnazjaliści osiągnęli sukcesy sportowe na tegorocznych zawodach lekkoatletycznych: Mateusz Wojciechowski wygrał bardzo zaciętą rywalizację w biegu na 100 m a sztafeta 4×100 m chłopców, w składzie: Piotr Pągowski, Mikołajczak Hubert, Szubert Adrian i Mateusz Wojciechowski, zajęła 3 miejsce.

Arkadiusz Bartke