Z dumą i radością informujemy, że nasze gimnazjum przystąpiło do udziału w projekcie Programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne – Edukacja Szkolna. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 351 szkół z całej Polski, w tym 14 z województwa łódzkiego. W ramach programu nasi uczniowie wraz z parterami ze szkół w Hiszpanii, Włoszech, Rumunii i na Litwie będą realizować temat „Let`s enjoy dialoguing”(LED). Pierwsze spotkanie odbędzie się w naszej szkole już w grudniu. To moment, w którym będziemy mieli okazję przełamać bariery językowe i  sprawdzić swoje umiejętności językowe. Czeka nas dużo wytężonej pracy,  ale i niespodzianek. Zachęcamy wszystkich uczniów do zmierzenia się z pierwszym zadaniem, jakim jest stworzenie logo dla całego projektu. Prace oddajemy do P. Marty Nawrockiej.

Serdecznie zapraszamy naszych uczniów do aktywnego udziału w projekcie, a rodzicom z góry dziękujemy za życzliwe wsparcie!

 

WITAJCIE!

Za parę dni do naszej szkoły przyjadą uczniowie z różnych państw (Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Litwy) w ramach międzynarodowego programu wymiany uczniów Erasmus+.

Wielki jest to dla nas zaszczyt, że wybrano akurat nasze Gimnazjum i to my będziemy mogli gościć nowych kolegów i koleżanki. Wdzięczni jesteśmy naszym nauczycielom, dzięki którym otrzymaliśmy taką szansę.

Do przygotowań zaangażowani są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice, którym dziękujemy, że zgodzili się wziąć udział w tym projekcie.

Program rozpoczyna się od 04 grudnia i trwa do 11 grudnia.

W czasie wizyty będziemy gościc w domach naszych partnerów z zagranicy i towarzyszyc im w ciągu całego pobytu. Wszyscy chcemy wypaść jak najlepiej, pokazać naszą gościnność i sprawić, aby czuli się  u nas jak w domu.

W planach są wycieczki, dyskoteka, wspólne lekcje i spotkanie z mediami.

Cieszymy się, że będziemy mogli nawiązać nowe znajomości, poznać inne kultury i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę.

O przebiegu całego przedsięwzięcia będziemy informowac na bieżąco!!!

Jakub Borowiecki IIIb

W poniedziałek rano wszyscy uczestnicy pierwszej partnerskiej wizyty w ramach realizacji projektu”Let`s enjoy dialoguing”(LED) spotkali się  w naszym gimnazjum. Gościliśmy wolontariuszy z Meksyku i Indii, 11 nauczycieli z: Litwy, Rumunii, Hiszpanii i Włoch oraz 20 uczniów ich szkół. Każdy zagraniczny uczeń spędził już jedną noc w rodzinie „gimnazjalisty opiekuna”. 

Pierwszy dzień to przede wszystkim czas wzajemnego poznawania się, ale też zajęć warsztatowych, mających na celu doskonalenie języka angielskiego, który jest głównym językiem komunikacji.

Już wtorek! Drugi dzień spędzony wspólnie z wolontariuszami oraz delegacjami szkół z krajów partnerskich, Niektórzy z gości po raz pierwszy w życiu widzą śnieg! Od rana wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby zagłosować na prace plastyczne zgłoszone wcześniej do konkursu na logo projektu. Wolontariusze, opierając się na własnych doświadczeniach podzielili się z nami refleksjami na temat: Jakie są różne oblicza piękna na świecie oraz Dlaczego warto podróżować.W godzinach południowych spotkaliśmy się przy stole zastawionym regionalnymi potrawami i produktami na międzynarodowym lunchu. Po degustacji wróciliśmy do zajęć warsztatowych w dwóch grupach_ uczniowskiej i nauczycielskiej.

Zajęcia w szkole nie trwały tak długo jak wczoraj, bo o godz. 17:00 rozpoczynała się próba baletu w Teatrze Wielkim, którą mogliśmy wspólnie obejrzeć.

 

Środę rozpoczęliśmy dzień od wizyty w redakcji „Expressu Ilustrowanego”, gazety, która ukazuje się w Łodzi. Zobaczyliśmy jak przygotowuje się jej nowy numer, mogliśmy obejrzeć drukarnię i zobaczyć, jak gazeta jest drukowana. Przeprowadziliśmy także wywiad z redaktorem naczelnym „Expressu Ilustrowanego”, panem Marcinem Kowalczykiem. Wszystko oczywiście w języku angielskim. Po wizycie w redakcji gazety poszliśmy na spacer ulicą Piotrkowską, a także zwiedziliśmy Muzeum Kanału „Dętka”, gdzie przeszliśmy trasę otwartym fragmentem kanału pod Placem Wolności. To było świetne przeżycie.

Po powrocie do Gimnazjum spotkaliśmy się z przedstawicielami Gminy Nowosolna i Powiatu. Każdy z naszych zagranicznych gości otrzymał drobne upominki. Następnie każda z grup przedstawiła prezentację o swoim kraju i szkole. Mieliśmy okazję lepiej poznać szkoły naszych partnerów i ich miasta oraz przedstawić im nasze Gimnazjum. Potem zaprezentowane zostały krótkie przedstawienia między innymi o świątecznym charakterze. Po oficjalnym spotkaniu odbyła się dyskoteka oraz poczęstunek. Mogliśmy zjeść pizzę, która bardzo smakowała nam i wszystkim naszym gościom. Nawet tym z Włoch.

Tosia Tarnowiecka

CZWARTEK

Czwartkowy dzień razem z naszymi gośćmi spędziliśmy w stolicy. Jako pierwsze zwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowe budowle oraz poznać legendy o Warszawie. Nasi goście mogli tam kupić kilka pamiątek z pobytu w polskiej stolicy. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy możliwość przeprowadzenia wielu interesujących eksperymentów naukowych. Nie było osoby, której by coś nie zaciekawiło. Mieliśmy możliwość sprawdzenia swojej siły, sprytu oraz pamięci. Z żalem opuszczaliśmy Muzeum, ale później udaliśmy się do równie ciekawego Muzeum Pieniądza, w którym mogliśmy nauczyć się jak korzystać z bankomatu, jak odróżnić prawdziwy pieniądz od sfałszowanego oraz dlaczego dzisiejsze monety i banknoty są wygodniejsze od handlu wymiennego. Zobaczyliśmy tam również ogromną sztabkę złota, a nawet mogliśmy spróbowaliśmy ją podnieść, co nie było łatwym zadaniem. Mogliśmy zobaczyć także jak zmienił się wygląd monet oraz jak wglądały monety w rożnych częściach Europy. Wycieczka zakończyła się wizytą w warszawskim McDonaldzie.  

PIĄTEK

W piątek cały dzień odbywały się w naszej szkole warsztaty. Razem z naszymi nowymi przyjaciółmi rozpoczęliśmy dzień od zajęć decoupage, gdzie każdy mógł własnoręcznie zrobić świąteczną ozdobę. Mieliśmy przy tym mnóstwo zabawy. Po skończonych warsztatach poszliśmy na krótką lekcję języka niemieckiego, gdzie niektórzy poznali kilka słów w nowym języku, a niektórzy pogłębili swoją wiedzę. Nie zabrakło czasu na mały poczęstunek w postaci stołu słodkości. Następnie udaliśmy się na lekcję muzyki, podczas której wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Gdy nasze mięśnie i struny głosowe były już rozgrzane, wspólnie zabraliśmy się do zrobienia pamiątkowych plakatów opisujących nasze tygodniowe spotkanie. Zebraliśmy wszystkie pamiątki: wspólne zdjęcia, bilety i umieściliśmy to wszystko na dużych arkuszach. Efektem naszej pracy były piękne kolaże, które wiszą w naszej szkole. Po udanych zajęciach pojechaliśmy do domów, by móc spędzić już niestety ostatni wieczór wraz z naszymi gośćmi.

 

Witajcie!

Już niedługo czeka nas kolejna wizyta partnerska w ramach międzynarodowego programu wymiany uczniów Erasmus+. Tym razem kilkoro naszych uczniów wraz z koordynatorem projektu panią Dominiką Golą i anglistką zaangażowaną w projekt Klaudią Kubik wyjedzie na Litwę. Dzieci będą goszczone przez lokalne rodziny oraz będą brały udział w zajęciach organizowanych w szkole docelowej. Program wycieczki zapowiada się niezwykle ciekawie.

Tymczasem w ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie spotykają się w szkole i wspólnie uczestniczą w zajęciach podczas których realizujemy różne zadania projektu Let’s Enjoy Dialoguing. Zajęcia mają na celu pomóc uczniom w sprawnej komunikacji na miejscu. Między innymi poznajemy przydatne zwroty, ćwiczymy dialogi, życiowe scenki, przygotowujemy prezentacje, gramy w gry w języku angielskim oraz przygotowujemy debatę na temat robotów, która jest naszym głównym zadaniem.

Wspólnie przygotowujemy również przydatne rekwizyty i plakaty, które zabieramy na Litwę. Chłopcy przedstawili nam prezentacje multimedialną na temat kraju, który odwiedzamy wzbogaconą o kilka ciekawostek.

Uczniowie wraz z panią Justyną Popławska uczą się również tradycyjnego tańca, który zaprezentują przed pozostałymi uczestnikami wyjazdu.

Poniżej możecie Państwo zobaczyć fotki z naszych przygotowań.

Z niecierpliwością odliczamy dni do wyjazdu!

 

 

Nasi uczniowie: Aleksandra Wieczorek, Jakub Borowiecki, Michał Popławski, Natalia Koperniak, Alan Wach oraz Marianna Kowalska wrócili właśnie z drugiej wizyty partnerskiej, która miała miejsce na Litwie. Celem wyjazdu była realizacja projektu „Let`s EnjoyDialoguing” w ramach programu Erasmus+.

Na Litwie uczniowie brali udział w licznych zajęciach edukacyjnych i zabawach organizowanych w szkole, oczywiście wszystkie aktywności odbywały się w języku angielskim.
Ważnym zadaniem było uczestnictwo w międzynarodowych debatach na temat m. in. robotów, prac domowych oraz telefonów komórkowych. Tematy ciekawe, kontrowersyjne i wzbudzające dużo emocji. Nawet, jeśli język angielski był na początku dużym wyzwaniem, później stał się jedynie narzędziem do wyrażanie mądrych i dojrzałych opinii.
Uczniowie brali udział w pokazie tańców ludowych, wszystkie kraje partnerskie spisały się wyśmienicie, ale to wykonanie naszego Krakowiaka zakończyło się owacjami na stojąco.
Realizując projekt nie zabrakło czasu na zwiedzanie nowych miejsc i nowych zakątków. Zwiedziliśmy m.in. najpiękniejsze nadmorskie tereny Litwy, czyli Nidę, Park Narodowy Mierzei Kurońskiej z wyjątkowym siedliskiem kormoranów i czapli czarnej oraz litewską „Saharę”, jak również największe nadmorskie miasto Kłajpedę oraz poznaliśmy uroczy klimat i atmosferę Wilna, miasta szczególnie bliskiego Polakom.
Wszyscy wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiedzę – przebywanie w lokalnym środowisku wiele nas nauczyło o różnicach, tradycjach, kulturze Litwinów.
Uczniowie sprawdzili się w komunikacji po angielsku oraz zawarli nowe znajomości.
Teraz czekamy na ich relacje i wrażenia z Litwy. A tymczasem prezentujemy zdjęcia z wyjazdu.
Dominika Gola – koordynator projektu
Klaudia Kubik – nauczyciel języka angielskiego