Z dumą i radością informujemy, że nasze gimnazjum przystąpiło do udziału w projekcie Programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne – Edukacja Szkolna. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 351 szkół z całej Polski, w tym 14 z województwa łódzkiego. W ramach programu nasi uczniowie wraz z parterami ze szkół w Hiszpanii, Włoszech, Rumunii i na Litwie będą realizować temat „Let`s enjoy dialoguing”(LED). Pierwsze spotkanie odbędzie się w naszej szkole już w grudniu. To moment, w którym będziemy mieli okazję przełamać bariery językowe i  sprawdzić swoje umiejętności językowe. Czeka nas dużo wytężonej pracy,  ale i niespodzianek. Zachęcamy wszystkich uczniów do zmierzenia się z pierwszym zadaniem, jakim jest stworzenie logo dla całego projektu. Prace oddajemy do P. Marty Nawrockiej.

Serdecznie zapraszamy naszych uczniów do aktywnego udziału w projekcie, a rodzicom z góry dziękujemy za życzliwe wsparcie!

 

WITAJCIE!

Za parę dni do naszej szkoły przyjadą uczniowie z różnych państw (Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Litwy) w ramach międzynarodowego programu wymiany uczniów Erasmus+.

Wielki jest to dla nas zaszczyt, że wybrano akurat nasze Gimnazjum i to my będziemy mogli gościć nowych kolegów i koleżanki. Wdzięczni jesteśmy naszym nauczycielom, dzięki którym otrzymaliśmy taką szansę.

Do przygotowań zaangażowani są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice, którym dziękujemy, że zgodzili się wziąć udział w tym projekcie.

Program rozpoczyna się od 04 grudnia i trwa do 11 grudnia.

W czasie wizyty będziemy gościc w domach naszych partnerów z zagranicy i towarzyszyc im w ciągu całego pobytu. Wszyscy chcemy wypaść jak najlepiej, pokazać naszą gościnność i sprawić, aby czuli się  u nas jak w domu.

W planach są wycieczki, dyskoteka, wspólne lekcje i spotkanie z mediami.

Cieszymy się, że będziemy mogli nawiązać nowe znajomości, poznać inne kultury i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę.

O przebiegu całego przedsięwzięcia będziemy informowac na bieżąco!!!

Jakub Borowiecki IIIb

W poniedziałek rano wszyscy uczestnicy pierwszej partnerskiej wizyty w ramach realizacji projektu”Let`s enjoy dialoguing”(LED) spotkali się  w naszym gimnazjum. Gościliśmy wolontariuszy z Meksyku i Indii, 11 nauczycieli z: Litwy, Rumunii, Hiszpanii i Włoch oraz 20 uczniów ich szkół. Każdy zagraniczny uczeń spędził już jedną noc w rodzinie „gimnazjalisty opiekuna”. 

Pierwszy dzień to przede wszystkim czas wzajemnego poznawania się, ale też zajęć warsztatowych, mających na celu doskonalenie języka angielskiego, który jest głównym językiem komunikacji.

Już wtorek! Drugi dzień spędzony wspólnie z wolontariuszami oraz delegacjami szkół z krajów partnerskich, Niektórzy z gości po raz pierwszy w życiu widzą śnieg! Od rana wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby zagłosować na prace plastyczne zgłoszone wcześniej do konkursu na logo projektu. Wolontariusze, opierając się na własnych doświadczeniach podzielili się z nami refleksjami na temat: Jakie są różne oblicza piękna na świecie oraz Dlaczego warto podróżować.W godzinach południowych spotkaliśmy się przy stole zastawionym regionalnymi potrawami i produktami na międzynarodowym lunchu. Po degustacji wróciliśmy do zajęć warsztatowych w dwóch grupach_ uczniowskiej i nauczycielskiej.

Zajęcia w szkole nie trwały tak długo jak wczoraj, bo o godz. 17:00 rozpoczynała się próba baletu w Teatrze Wielkim, którą mogliśmy wspólnie obejrzeć.

 

Środę rozpoczęliśmy dzień od wizyty w redakcji „Expressu Ilustrowanego”, gazety, która ukazuje się w Łodzi. Zobaczyliśmy jak przygotowuje się jej nowy numer, mogliśmy obejrzeć drukarnię i zobaczyć, jak gazeta jest drukowana. Przeprowadziliśmy także wywiad z redaktorem naczelnym „Expressu Ilustrowanego”, panem Marcinem Kowalczykiem. Wszystko oczywiście w języku angielskim. Po wizycie w redakcji gazety poszliśmy na spacer ulicą Piotrkowską, a także zwiedziliśmy Muzeum Kanału „Dętka”, gdzie przeszliśmy trasę otwartym fragmentem kanału pod Placem Wolności. To było świetne przeżycie.

Po powrocie do Gimnazjum spotkaliśmy się z przedstawicielami Gminy Nowosolna i Powiatu. Każdy z naszych zagranicznych gości otrzymał drobne upominki. Następnie każda z grup przedstawiła prezentację o swoim kraju i szkole. Mieliśmy okazję lepiej poznać szkoły naszych partnerów i ich miasta oraz przedstawić im nasze Gimnazjum. Potem zaprezentowane zostały krótkie przedstawienia między innymi o świątecznym charakterze. Po oficjalnym spotkaniu odbyła się dyskoteka oraz poczęstunek. Mogliśmy zjeść pizzę, która bardzo smakowała nam i wszystkim naszym gościom. Nawet tym z Włoch.

Tosia Tarnowiecka

CZWARTEK

Czwartkowy dzień razem z naszymi gośćmi spędziliśmy w stolicy. Jako pierwsze zwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowe budowle oraz poznać legendy o Warszawie. Nasi goście mogli tam kupić kilka pamiątek z pobytu w polskiej stolicy. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy możliwość przeprowadzenia wielu interesujących eksperymentów naukowych. Nie było osoby, której by coś nie zaciekawiło. Mieliśmy możliwość sprawdzenia swojej siły, sprytu oraz pamięci. Z żalem opuszczaliśmy Muzeum, ale później udaliśmy się do równie ciekawego Muzeum Pieniądza, w którym mogliśmy nauczyć się jak korzystać z bankomatu, jak odróżnić prawdziwy pieniądz od sfałszowanego oraz dlaczego dzisiejsze monety i banknoty są wygodniejsze od handlu wymiennego. Zobaczyliśmy tam również ogromną sztabkę złota, a nawet mogliśmy spróbowaliśmy ją podnieść, co nie było łatwym zadaniem. Mogliśmy zobaczyć także jak zmienił się wygląd monet oraz jak wglądały monety w rożnych częściach Europy. Wycieczka zakończyła się wizytą w warszawskim McDonaldzie.  

PIĄTEK

W piątek cały dzień odbywały się w naszej szkole warsztaty. Razem z naszymi nowymi przyjaciółmi rozpoczęliśmy dzień od zajęć decoupage, gdzie każdy mógł własnoręcznie zrobić świąteczną ozdobę. Mieliśmy przy tym mnóstwo zabawy. Po skończonych warsztatach poszliśmy na krótką lekcję języka niemieckiego, gdzie niektórzy poznali kilka słów w nowym języku, a niektórzy pogłębili swoją wiedzę. Nie zabrakło czasu na mały poczęstunek w postaci stołu słodkości. Następnie udaliśmy się na lekcję muzyki, podczas której wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Gdy nasze mięśnie i struny głosowe były już rozgrzane, wspólnie zabraliśmy się do zrobienia pamiątkowych plakatów opisujących nasze tygodniowe spotkanie. Zebraliśmy wszystkie pamiątki: wspólne zdjęcia, bilety i umieściliśmy to wszystko na dużych arkuszach. Efektem naszej pracy były piękne kolaże, które wiszą w naszej szkole. Po udanych zajęciach pojechaliśmy do domów, by móc spędzić już niestety ostatni wieczór wraz z naszymi gośćmi.

 

Witajcie!

Już niedługo czeka nas kolejna wizyta partnerska w ramach międzynarodowego programu wymiany uczniów Erasmus+. Tym razem kilkoro naszych uczniów wraz z koordynatorem projektu panią Dominiką Golą i anglistką zaangażowaną w projekt Klaudią Kubik wyjedzie na Litwę. Dzieci będą goszczone przez lokalne rodziny oraz będą brały udział w zajęciach organizowanych w szkole docelowej. Program wycieczki zapowiada się niezwykle ciekawie.

Tymczasem w ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie spotykają się w szkole i wspólnie uczestniczą w zajęciach podczas których realizujemy różne zadania projektu Let’s Enjoy Dialoguing. Zajęcia mają na celu pomóc uczniom w sprawnej komunikacji na miejscu. Między innymi poznajemy przydatne zwroty, ćwiczymy dialogi, życiowe scenki, przygotowujemy prezentacje, gramy w gry w języku angielskim oraz przygotowujemy debatę na temat robotów, która jest naszym głównym zadaniem.

Wspólnie przygotowujemy również przydatne rekwizyty i plakaty, które zabieramy na Litwę. Chłopcy przedstawili nam prezentacje multimedialną na temat kraju, który odwiedzamy wzbogaconą o kilka ciekawostek.

Uczniowie wraz z panią Justyną Popławska uczą się również tradycyjnego tańca, który zaprezentują przed pozostałymi uczestnikami wyjazdu.

Poniżej możecie Państwo zobaczyć fotki z naszych przygotowań.

Z niecierpliwością odliczamy dni do wyjazdu!

 

 

Nasi uczniowie: Aleksandra Wieczorek, Jakub Borowiecki, Michał Popławski, Natalia Koperniak, Alan Wach oraz Marianna Kowalska wrócili właśnie z drugiej wizyty partnerskiej, która miała miejsce na Litwie. Celem wyjazdu była realizacja projektu „Let`s EnjoyDialoguing” w ramach programu Erasmus+.

Na Litwie uczniowie brali udział w licznych zajęciach edukacyjnych i zabawach organizowanych w szkole, oczywiście wszystkie aktywności odbywały się w języku angielskim.
Ważnym zadaniem było uczestnictwo w międzynarodowych debatach na temat m. in. robotów, prac domowych oraz telefonów komórkowych. Tematy ciekawe, kontrowersyjne i wzbudzające dużo emocji. Nawet, jeśli język angielski był na początku dużym wyzwaniem, później stał się jedynie narzędziem do wyrażanie mądrych i dojrzałych opinii.
Uczniowie brali udział w pokazie tańców ludowych, wszystkie kraje partnerskie spisały się wyśmienicie, ale to wykonanie naszego Krakowiaka zakończyło się owacjami na stojąco.
Realizując projekt nie zabrakło czasu na zwiedzanie nowych miejsc i nowych zakątków. Zwiedziliśmy m.in. najpiękniejsze nadmorskie tereny Litwy, czyli Nidę, Park Narodowy Mierzei Kurońskiej z wyjątkowym siedliskiem kormoranów i czapli czarnej oraz litewską „Saharę”, jak również największe nadmorskie miasto Kłajpedę oraz poznaliśmy uroczy klimat i atmosferę Wilna, miasta szczególnie bliskiego Polakom.
Wszyscy wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia oraz wiedzę – przebywanie w lokalnym środowisku wiele nas nauczyło o różnicach, tradycjach, kulturze Litwinów.
Uczniowie sprawdzili się w komunikacji po angielsku oraz zawarli nowe znajomości.
Teraz czekamy na ich relacje i wrażenia z Litwy. A tymczasem prezentujemy zdjęcia z wyjazdu.
Dominika Gola – koordynator projektu
Klaudia Kubik – nauczyciel języka angielskiego

Uczniowie naszej szkoły od początku roku szkolnego realizując projekt „Let`s Enjoy Dialoguing” przygotowują się do wyjazdu do Rumunii. Wizyta partnerska odbędzie w połowie października się w ramach programu Erasmus+.

Przygotowania do wyjazdu obejmują między innymi: przygotowanie przez uczniów autoprezentacji, prezentacji o naszej okolicy i regionie oraz przybliżenie naszym partnerom postaci znakomitych Polaków. Wspólnie wybraliśmy Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Marię Curie – Skłodowską oraz Fryderyka Chopina.

Chcemy zaskoczyć naszych gospodarzy i zaśpiewamy również piosenkę w języku rumuńskim.

Postanowiliśmy, że przed wyjazdem dowiemy się jak najwięcej o samej Rumunii. W trakcie spotkań kulturowych dzielimy się wiedzą o tym kraju, a podstawowe zwroty po rumuńsku z pewnością będą pomocne w czasie wyjazdu.

-Dzień dobry – Buna dimineata

-Do widzenia – La revedere* (la rewedere)

-Smacznego – Pofte buna!

-Proszę – Vă rog (we rog)

-Dziękuję – Mulţumesc (mulcumesk), bądź mersi

-Przepraszam – Îmi pare rău (ymi pare ru), bądź pardon (pardon)

-Tak – Da

-Nie – Nu

*Przy zwrotach problematycznych w nawiasach umieszczona została wymowa.

Zuzanna Słomkowska kl. IIIA
Dominika Gola koordynator projektu

Jesteśmy uczestnikami projektu “Let’s Enjoy Dialoguing” i w październiku pojechaliśmy do Rumunii, do Oradei, aby spotkać się z naszymi partnerami z Rumunii, Litwy, Włoch i Hiszpanii. Do wyjazdu przygotowywaliśmy się bardzo intensywnie i wiele czasu poświęciliśmy na realizację zadań. Ale było warto! Spędziliśmy wspaniałe dni: od 15.10 do 21.10.2017r. 
Na miejscu braliśmy udział w licznych warsztatach, które miały na celu nauczyć nas swobodnego porozumiewania się w języku angielskim. Rodziny przyjęły nas bardzo ciepło i każdy z nas był mile zaskoczony ich gościnnością. Rumunia okazała się pięknym, różnorodnym krajem. Jej piękna przyroda, unikatowe zabytki, liczne kościoły i tajemnicze pałace zachwycały nas przez cały czas pobytu. 
    Pierwszego dnia zwiedziliśmy szkołę Liceul Teologic Ortodox Episcop Roman Ciorogariu i wszyscy przedstawiliśmy regiony, z których pochodzimy. 
Drugiego dnia byliśmy w cytadeli oraz w przepięknym amfiteatrze, w obecności licznej publiczności każda z delegacji prezentowała wybraną, znaną postać historyczną ze swojego kraju. My przedstawiliśmy  Mikołaja Kopernika i jego teorię o obrotach ciał niebieskich. 
W środę odwiedziliśmy bibliotekę należącą do Uniwersytetu w Oradei, gdzie prezentowaliśmy naszych sławnych rodaków. Tym razem byli to Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Fryderyk Chopin. Oczywiście wszystko odbywała się w języku angielskim. Następnie zwiedziliśmy piękny ratusz i spotkaliśmy się z rzecznikiem miasta, który opowiedział nam historię miasta.
W czwartek wybraliśmy się autokarem do kopalni soli „Salina Turda”, a później przespacerowaliśmy się trasą widokową w górach. Przyroda w Karpatach jest oszałamiająca, a uroku niewątpliwie dodawała piękna pogoda. Mieliśmy dużo szczęścia, bo przez cały pobyt świeciło słońce.
Ostatniego dnia podpisywaliśmy sobie nawzajem koszulki, które dostaliśmy na miejscu i robiliśmy wiele wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Podsumowaliśmy projekt i pobyt w Rumunii.
W sobotę przyszedł czas na pożegnanie się z piękną Oradeą, rodzinami, u których mieszkaliśmy i naszymi nowymi przyjaciółmi. Było nam bardzo smutno, uściskom i łzom nie było końca. Pozostały nam jednak piękne wspomnienia!!!
Amelia, Jan, Marek, Julia, Zuzia, Patryk

Kolejny wyjazd z projektu „Let’s Enjoy Dialoguing” odbył się w dniach 17-25.02.2018r. do Włoch, a dokładnie do miejscowości Gravina In Puglia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przygotowania legendy związanej z naszym krajem, gry planszowej, prezentacji o Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym oraz o nas samych. Pierwsze spotkania odbyły się w czasie ferii i były to prawdziwe burze mózgów. Próbę generalną zrobiliśmy dla wszystkich uczniów i udało nam się w ciekawy sposób zaprezentować legendę o Smoku Wawelskim.
Nadszedł dzień wyjazdu. Spotkaliśmy się w nocy z piątku na sobotę i wyruszyliśmy na lotnisko do Warszawy. Podróż minęła nam w mgnieniu oka. Pierwszy weekend spędziliśmy z rodzinami, które nas gościły. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, np., że Włosi jedzą bardzo słodkie śniadania – we wszystkim mogliśmy znaleźć nutellę, nawet w kawie. Mogliśmy spróbować też prawdziwej włoskiej pizzy oraz różnych makaronów.
Od poniedziałku do piątku byliśmy cały czas zajęci. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne przywitanie wszystkich gości oraz poznanie pozostałych uczestników projektu, czyli uczniów z państw takich jak: Włochy, Hiszpania, Rumunia i Litwa. Później wszyscy poszliśmy na spacer po Gravinie. We wtorek pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Bari, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta i wybraliśmy się do teatru na operę „Trubadur”.  W środę prezentowaliśmy naszą legendę przed pełną widownią oraz mieliśmy okazję pograć w siatkówkę, koszykówkę i pobyć na lekcjach. Następnego dnia przyszedł czas na prezentację naszych gier planszowych . Tego dnia wybraliśmy się również do Matery, w której zagraliśmy w grę miejską. Bawiliśmy się w detektywów i szukaliśmy zabójców księcia, równocześnie poznając historię i zabytki miasta. W piątek odbyła się ceremonia zakończenia kolejnego spotkania projektowego. Dekorowaliśmy nasze notesy, do których każdy uczestnik mógł napisać coś od siebie. Było to bardzo miłe. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej zabawie, gdzie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Każdego dnia, który spędziliśmy w szkole byliśmy częstowani przez uczniów tej szkoły różnymi pysznościami. Ostatnim punktem wyjazdu był Rzym. Mimo deszczu udało nam się zobaczyć całe miasto i zabytki takie jak: Koloseum, fontanna Di Trevi, Bazylikę Św. Piotra, plac Watykański, Panteon i wiele, wiele innych miejsc. 
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i możliwości jakie nam dał. Wiemy, że był to tydzień pełen wrażeń, którego nigdy nie zapomnimy.
Martyna, Karolina, Krzysiek i  Mateusz

HISZPANIA

W maju kolejni uczestnicy projektu Let`s Enjoy Dialoguing wraz z nauczycielami wyjechali na podsumowanie projektu do Hiszpanii. Korzystając z międzylądowania w przepięknej i słonecznej Lizbonie zobaczyłyśmy m.in. słynną budowlę Tour de Belem czy największe oceanarium w Europie. W niedzielę wieczorem z lotniska w miejscowości Oviedo w dobrych humorach i lekko zniecierpliwione udałyśmy się do Infiesto, gdzie czekały na nas nasze rodziny z kolacją powitalną. Zostałyśmy przywitane i od razu złapałyśmy kontakt z naszymi partnerkami. W poniedziałek rano ruszyliśmy w teren grać w typową grę tego regionu. Było bardzo dużo śmiechu i mogłyśmy podziwiać piękne widoki mimo niezbyt ładnej pogody. Byliśmy nad morzem, w parku linowym, galerii handlowej i muzeum. Bardzo dobrze dogadywałyśmy się z uczniami z Hiszpanii, spędzaliśmy cały czas na zajęciach i po za nimi razem. Czwartek i piątkowy poranek minęły pod znakiem prób do finalnych przedstawień. Na początku nic nam nie wychodziło, lecz nauczyciele podchodzili do tego spokojnie. Wieczorem był czas na przedstawienia, było dużo stresu, ale wszystko nam się udało. Dobrze się przy tym bawiliśmy. Sobotę spędziliśmy ze swoimi rodzinami. Około 19.00 musieliśmy się pożegnać. Niestety, ten moment był bardzo smutny. Ciężko nam było się rozstać po całym tygodniu spędzonym we wspólnym gronie. Uważam, że ten wyjazd dał nam wiele ze względu na język angielski. Poznaliśmy bardzo dużo różnych ludzi i zawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła wziąć udział w takim projekcie.

Anna Lewandowska
Taki artykuł ukazał się z gazecie lokalnej „Na Wzniesieniach”:

Gimnazjum we Wiączyniu Dolnym organizowało projekt Erasmus + „Let’s Enjoy Dialoguing”. Ostatnie spotkanie w Hiszpanii zakończyło naszą przygodę z nim. Polegał on przede wszystkim na zwiedzaniu krajów, mieszkając przez tydzień u innych rodzin. Celem tego projektu była poprawa komunikowania się w języku angielskim.

Pierwszego dnia naszej wycieczki leciałyśmy samolotem z Warszawy do Lizbony, gdzie na miejscu miałyśmy cały dzień na zwiedzanie. Chodziłyśmy po pięknych, wąskich, wyłożonych maleńkimi kosteczkami ułożonymi w cudowne wzory uliczkach, a budynki wokół nas były zdobione połyskującymi kafelkami. Na starówce w rządkach rosły drzewa całe pokryte przepięknymi, fioletowymi kwiatami. Próbowałyśmy się dostać do tramwaju nr 28 który przejeżdża przez najciekawsze dzielnice Lizbony – Alfamę, Baixe, Chiado i Bairro Alto – ale było za dużo chętnych, a my miałyśmy za mało czasu. Weszłyśmy za to na wieżę widokową z której panorama Lizbony wyglądała jak niebo na Ziemi. Nasza przygoda w Lizbonie niestety trwała bardzo krótko i już następnego dnia miałyśmy bilety na lot do Hiszpanii. Wszystkie bardzo chcemy wrócić w przyszłości do tego przepięknego miasta. 

Samolot zabrał nas z Lizbony do Oviedo, skąd z kolei jechałyśmy busem do Infiesto, słuchając głośno muzyki i próbując nadążać za słowami piosenki „Move to Miami”. Kiedy dojechałyśmy, oczekujący nas uczestnicy programu Erasmus powitali nas z wielkim entuzjazmem i zaczęli śpiewać na cały głos razem z nami piosenki których słuchałyśmy wcześniej w autokarze. To było wspaniałe powitanie. Od razu mogłyśmy poczuć rodzinną atmosferę i niesamowity klimat tego miejsca i jego mieszkańców.

To był tylko początek wspaniałej przygody. Następne dni obfitowały w kolejne, fantastyczne przeżycia w Infiesto – malutkim miasteczku w gminie Piloña, w Asturii, liczącym około 8 000 mieszkańców i zajmującym około 283.89 km2 powierzchni. W miejscowości było bardzo dużo wąskich uliczek, jedna szkoła, parę sklepów, bloki i restauracje. Mimo jej małych rozmiarów bardzo nam się podobała.

 Podczas zajęć w szkole … prezentowaliśmy naszą szkołę i nasz kraj. Zostało to bardzo dobrze przyjęte nie tylko przez Hiszpanów, którzy wyrazili chęć odwiedzenia naszego wspaniałego kraju, ale i przez Włochów, Litwinów i Rumunów, również uczestników programu Erasmus. Polska bardzo im się podobała nie tylko ze względu na przyrodę, ale też na nas, rówieśników, którzy mają podobne zainteresowania, pasje i chęć rozwoju.

 Po zajęciach w szkole lub zwiedzaniu, wychodziliśmy dużą grupą na miasto, gdzie spacerowaliśmy, jedliśmy, wygłupialiśmy się, próbowaliśmy mówić w tamtejszym języku. Z pomocą zagranicznych przyjaciół mogliśmy się także łatwo porozumiewać w języku angielskim, bo nie każdy jeszcze czuł się w nim swobodnie. Nieraz wyglądało to śmiesznie, na przykład gdy ktoś próbował coś powiedzieć, ale w połowie zdania zapominał paru słówek i w swoim języku pytał się innych jak to powiedzieć.

 Poza Infiesto zwiedzaliśmy piękne miejsca, zabytki i starówki regionu Asturia. Oglądaliśmy przepiękne zielone krajobrazy górskie. Bawiliśmy się naprawdę fantastycznie spotykając się razem na mieście, w domach czy nawet w szkole. Najfajniejsze z wyjazdu były wycieczki, bo wtedy spotykaliśmy się wszyscy razem, każdy z każdym rozmawiał i lepiej się poznawaliśmy nawzajem.

 Próbowaliśmy wspaniałego jedzenia, na przykład Fabada Asturiana czyli potrawy wyglądającej jak fasolka po Bretońsku ale zamiast boczku jest z chorizo – surowa kiełbasa, zrobiona głównie z wieprzowiny, słodkiej papryki wędzonej i suszonej ostrej papryki. Potrawa ta jest znacznie ostrzejsza od znanej nam fasolki. Kolejna ciekawa potrawa to Paella czyli ryż podsmażany z owocami morza, podlewany wodą , i niezapomniany omlet z ziemniakami w środku – czyli Tortilla.

Jedzenie ciekawe i przepyszne zarazem. Każdemu z nas wszystko smakowało. Natomiast nasze zdziwienie było nie do opisania, kiedy w jednej z Hiszpańskich restauracji zobaczyłyśmy „buły ze schabem”. Z ciekawości czy to na pewno jest TA „buła ze schabem”, którą każdy z nas bardzo dobrze zna, zamówiłyśmy sobie po jednej i… Tak! To była ta sama „buła ze schabem” co w Polsce!

 Nawiązaliśmy wspaniałe znajomości z bardzo miłymi osobami i mam nadzieję że te przyjaźnie pozostaną z nami na dłużej. Było nam bardzo przykro kiedy wyjeżdżałyśmy, ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy.

 Pojechałyśmy na lotnisko w Oviedo i stamtąd samolotem poleciałyśmy do Madrytu. Wysiadłyśmy z samolotu przy jednym budynku, a z niego musiałyśmy autobusem przejechać do drugiego. Jechałyśmy bardzo długo ale w końcu dotarłyśmy. Czekałyśmy tam na samolot do Warszawy około 5-u godzin. Czas ten obfitował w dobry humor i śmiech, gdyż na tym wielkim lotnisku nie było gdzie usiąść czy położyć się, więc żeby nie zasnąć na stojąco jeździłyśmy taśmami (poziome taśmy do przyspieszania przemieszczania się po lotnisku) w tą i z powrotem, a później pod prąd. W końcu doczekałyśmy się samolotu i szczęśliwie doleciałyśmy do Warszawy. Stamtąd pojechaliśmy już tylko do naszego gimnazjum.

 Podziękowania dla organizatorów, przedstawicieli krajów (Rumuni, Litwy, Hiszpanii, Włoch), dla wychowawców z Gimnazjum we Wiączyniu Dolnym – Dominiki Goli, Jolanty Harasimiuk i Joanny Talarowskiej-Styś.

Anna Lewandowska